Sosyal Paylaşım Ağları

2011-07-26 05:16:00

http://oi52.tinypic.com/34hul3c.jpg

Normal şartlarda insanlar fotoğraflarının herkesin eline geçmesinden hoşlanmazken bugün bu anlayış tamamem tersine dönmüş durumda. Şurada burada hemen her gördüğü yerde "bir fotoğraf çektireyim. Facebook'ta albüm yaparım. Çok beğenirsem de profil fotoğrafı olarak kullanırım" zihniyetinde olup bulabildiği her türden kamerası bulunan aletle çektiği fotoğrafları çok şahaneymiş gibi albüm albüm yayınlamaya doyamayan insanları hayretle seyrediyor ve gülüyorum. Anlayabilene aşk olsun. Bu kişilikleri anlayabilmek için psikologların görüşlerine başvurmamız lazım sanırım.

Ya ben bu sosyal paylaşım sitelerini yanlış kullanıyorum. Yahut bu tiplerde bir anormallik var. Ayrıca gezip gördükleri her yerin fotoğraflarını mı yoksa kendilerini mi sergiliyorlar bunu da çözemiyorum. Çünkü çektikleri veya çektirdikleri karelerin 10/8'in de devamlı kendilerini görmekten hatta "burada da ne arıyor? Kenara çekilse de arkadaki manzara veya tarihi eserin tamamını görebilsek" gibi düşüncelere ister istemez kapılmam nedeniyle çoğu kimsenin gezdiği gördüğü yerlerin fotoğraf albümlerini incelemekten maalesef yeterince keyif alamamaktayım.

Paylaşımlarını beğendikleri kişilerin ayrıntılı kimlik bilgilerini mahallenin muhtarı misali öğrenmeye çalışanlar da mevcut elbette. Yaşınız, cinsiyetiniz, adınız, soyadınız, nerede oturduğunuz, nereli olduğunuz, mesleğiniz vb bilgileri teker teker sormaktan büyük bir haz duymaları sebepsiz değil. Flört etmek için sanal dünyayı kötü emellerine alet etmekteler.

Bunun yanında erkek olduğu için kadınları kadın olduğu için erkekleri eklemeyip, peçeli fotoğraflar kullanan sanal mücahid ve mücahideler mevcut. Bu tiplerin anlayışına göre facebook arkadaşlık daveti onların iffetlerine halel getirecek önemli ve büyük bir kusur olduğu için gönderdiğiniz arkadaşlık davetlerini hemcinsi değilseniz ahlaksız teklif gibi algılayıp sizi tefekküre davet edebilirler. Bu kimselere facebook'u tanıma tanışma amaçlı kullanmadığınız için hiç sohbet etmediğinizi söyleseniz de ikna edemezsiniz. Ya çok fesat ve art niyetli oldukları veya çoklu ihtimallere akılları basmadığı için dile getirdiklerinizi söylediğiniz şekilde değil algılamak istedikleri gibi anlamaya devam edeceklerdir. İzah etmeye çalışırsanız çok geçmeden sapık olduğunuzu düşünmenize neden olacak türde tepkiler alarak paranoyaklaşmanıza neden olabilirler. Bu tipleri küçük dünyalarında kendi hallerinde bırakmakta fayda var.. Fazla kafa yormaya hiç gerek yok..

Bazıları da günün 18-20 saatini bilgisayar başında geçirdiklerini düşündürecek oranda günün her saatinde mesaj yazdığını ve facebook'un "...'ya arkadaşlar öner", "... 'nın doğum günü tebrik et", "arkadaşlarına çiçek böcek gönder", "fotoğraflarını paylaş" , "falancaya hoş geldin de", "yorum yaz" , "ne düşünüyorsun?", gibi emir kipindeki yönergelerine harfiyyen uyan tipler mevcuttur ki bunların kayda değer bir kısmı saldırgan tipler olup sataşacak yer aramaktadırlar. Her daim ana sayfasındaki aynı fikirde olmadığı gönderilere yorum yapıp fikir beyan ettiğini zannederken aslında ötesine geçip kavga eden bu tipler rahatlamak ve deşarj olmak için tüm gün sağa sola sataşırlar.Onlar fanatikçe bir partiye veya liderine gönül vermiş veya allame-i cihan olduğuna yürekten inandığı bir hoca bozuntusunun sadık bağlısı olabilirler. Fark etmez. Kavga etmek için mevzu aramaya gerek yoktur. Çoğu zaman aynı fikirde oldukları kişilerle bile yazdıklarını yanlış anlayıp hakaretleşirken tanıştıkları için muhalafet hayatlarının ve internet namlarının ayrılmaz bir parçası olmuştur adeta..

Bir de her canı sıkılanın veya sinirlenenin duygu durumlarını sanal dünyada belirtmek istemelerini nasıl açıklamak lazım anlamış değilim. Hatta sıcaklardan şikayet eden, veya üşüyenler bile "bugün çok soğuktu.Üşüdüm" diye yazıyorlar. Ah canım kocaman insan olmuşsun sıkı giyinmen gerektiğini veya atkı şapka kullanmanı mütemadiyen hatırlatan annene afra tafra yapıp akşam duvarına "çok üşüdüm" yazmak ne tür bir gerizekalılıktır size bırakıyorum. Herhalde akşam duvarında sohbet açılması için malzeme oluşturmak maksadıyla küçük beyni bu fikri düşünmüş ve icraata sokmuş olmalı.. Anlayışla karşılamak lazım.

Sanal dünyadaki sosyal paylaşım ağlarının bunalımlı  ve aklı kıt kimselerin cirit attığı bir yer halini alması ne kadar kötü..Bazı kimseler Facebook arkadaşlık davetlerini sanki evlilik teklifi veya ahlaksız teklif gibi algılıyor olmalılar. Profiliniz bu kadar fazla mahrem bir alansa sizin için neden bir arkadaşlık sitesine üye olup internette hiçbir şeyin kaybolmadığı gerçeğini düşünmeden telefon numaralarınıza kadar herşeyinizi paylaşmayı tercih ediyorsunuz? Sanal dünya herkesin kendisini istediği kadar istediği şekilde görünür kıldığı bir alan. Sanal dünyayı ev gibi algılamak işin ruhuna aykırı bir durum...Herkesin seçme paylaşımlarından istifade edebilmek ve ilgi alanınıza göre yeniliklerden haberdar olabilmek için geniş ve kaliteli bir arkadaş listesi elzemdir... Her zaman birisini arkadaş ekleyince onunla muhabbet edeceğiniz samimileşeceğiniz anlamına gelmez.

Yazdıklarım hoşunuza gitmediyse şayet, fazla kafaya takmayın. Aman canım siz de.. Ben hiçbir şeyi beğenmiyorum. Zaten çok da kibirliyim. Boşverin beni de yapışın klavyelerinize facebook denen dünyaya dalın kız mı arıyorsunuz? Piyasa mı yapıyorsunuz sataşacak yer mi arıyorsunuz devam edin. Boşu boşuna yazdıklarımı anlamak için kafanızı yormayın. Sıkmayın tatlı küçük canlarınızı. Sonra motor su kaynatıverir.. Zaten ite kaka yürüyor. hepten su koyuverir Allah korusun!

Tak sepeti koluna, herkes kendi yoluna.. Hadi bana eyvallah!

Zαнidє Bαşαк

42
0
0
Yorum Yaz