İki Karılı Fahri Efendi

2011-09-28 10:54:00
İki Karılı Fahri Efendi |  görsel 1

 

"Hoppala! Kim bu Fahri diyeceksiniz?"  Tahmin edebiliyorum. Daha önce tanışmadıysanız tanıştırayım. Tavsiye üzerine seyrettiğim 2008 Endonezya yapımı orjinal adı "Ayat Ayat Cinta" olan "Sevgi Ayetleri" filminin baş kahramanı pısırık karakter. Ne istediğini kendisi bile bilmeyen güz yelinde yaprak misali savrulmayı haya duygusu kılıfıyla örtmeye çalışan 18'ini bitirmiş de 19'undan gün alıyormuş gibi görünen bir tıfıl tarafından canlandırılan sözde saf aslında pek de o kadar masum olmayan tip.

Fahri "ruh eşimi buldum" derken kesinlikle düpedüz yalan söylüyor. Çünkü filmi seyredenler rahatlıkla görebilir ki onun ruh eşi komşusu Maria. Hiç tanımadığı halde sürmeli bakışlarıyla peçenin ardından oyarak ve muhatabını efsunlayarak bakan Ayşe ile ortak ne gibi özellikleri olduğunu sorsanız Fahri Efendi bile bilemez.  Çünkü o Ayşe'yi diğer kızları tanıdığı kadar bile tanımıyor. Kızımız peçe ardından kaç kere baktıysa her defasında efsunladı salak oğlumuzu. Ve çarçabuk nikah masasına oturtmayı başardı.. Peki Fahri kendisiyle arkadaşlık yapan ve yakın alaka gördüğü kızları yaptığı bu acele izdivaçla yıkıp geçmiş ve onlara haksızlık etmiş olmuyor mu? Ama yine haya kılıfı salaklığın önüne geçip bu hatayı da telafi edecek ki baş karakterimiz zirveye otursun. Senarist veya yazar bizi kendisi gibi salak zannediyor olmalı. Ya kardeşim nerede görülmüş hristiyan birisine üstelik bir kadına müslümanların selam verdiği veya aldığı. Bu filmde bu da var. Maria Hanım selam veriyor diğerleri de normal birşeymiş gibi alıyorlar. Ayrıca filmde bir şeyh karakteri var ki akla zarar. 90'lı Yıllardaki Kung fu filmlerinden fırlayıp çıkmış gibi çenesindeki beyaz sakalıyla "olur mu böyle şey!" dedirtiyor.

Bu Dünya'da Fahri'den başka adam mı kalmadı kızlar sürü halinde peşinden koşturuyorlar. Garipsememek imkansız. Kızlardan her biri onun yerine başkasıyla evlenince ya seyirci tarafından anlaşılamayan garip ve değişken hastalıklara düçar oluyor yahut da zina iftirası atıp oğlanı elde etmeye çalışıyorlar. Örneğin, Maria depresyona girdi sonra da araba çarptı ama ağır depresyondan bilincini yitirip yatağa düştü. Sonunda da sebebi bilinmeyen bir kalp zafiyetinden dolayı öldü.  Sanırım Maria karşılıksız aşkın tetiklediği ağır depresyon araba çarpması ve kalp zafiyetinden ötürü Hakk'ın rahmetine kavuştu. Anlayabilene aşk olsun. Filmin adı Aşk / Sevgi Ayetleri ama filmde en çok geçen kelime "Fahri". Öyle ki, bir süre sonra Fahri isminden nefret etmeye başlayabiliyorsunuz. Ben seyrederken yaşadım bu duyguyu oradan biliyorum. Filmin adını "Fahri'nin Hatunları" veya" Fahrinin Zevceleri" veya "İki Karılı Fahri Efendi"olarak koysalarmış sanırım daha isabetli olurmuş. Çünkü "aşırı edepli "Fahri üzülmesin diye Maria ile de evlenip aynı evde çift hanımla yaşamaya başlıyor ki evlere şenlik. Tabi canım. "Herşey iyi niyetten..Yardımseverlikten. Sen çok art niyetlisin." nidalarını duyar gibiyim. Eyvallah efendim.

Acizane İki Karılı Fahri Efendi'nin bir türlü içinden çıkamadığı hatun sorunlarına çareler bulmak istiyorum izninizle..

Fahri'yi ne yapalım?

a) Fahri'nin peşinden koşan kızlar hep beraber onu havaya atsınlar ama tutmasınlar böylece hepimiz kurtulmuş oluruz.

b) Fahri İslam'ın dört eş alma ruhsatını kullansın. Ne de olsa kendisine aşık kızları mahzun etmek "iyi kalpli" Fahri'ye yakışmaz.

c) Fahri dört kızı da ölünceye kadar sırayla nikahına alsın. Böylece hem medeni hem de insaflı bir eş olmuş olur. Hem de kimse o başkasıyla evlendi diye üzülmez.

Filmi erkek kardeşlerimiz mutlaka seyretmeliler. Çünkü ademlerin gururunu ziyadesiyle okşayan bir film. Filmi seyreden beylerin yorumunu duyar gibi oluyorum sanki. "Hepimiz Fahriyiz". "Bizim Fahri'den eksiğimiz yok. Fazlamız var." Acizane fazla havaya girmemelerini tavsiye ederiz.

Ben seyrederken epey dalga geçtim karakterleriyle. Gülmek istiyorsanız bu adrese tıklayarak seyretmeye başlayın. Ama hiç tavsiye etmem.

Zαнidє Bαşαк

443
0
0
Yorum Yaz