Hoş Geldin Ramazan...

2011-08-08 10:47:00

http://oi52.tinypic.com/2e5pshh.jpg

Sevgili ve çok muhterem Ramazan.

Hoş geldin sefalar getirdin. On bir ayda bir kez mutlaka uğruyorsun beldelerimize. Bize lahuti alemlerden ılık meltemlerle sevgilinin müjdesi olan selam ve rahmeti yanında getirmekten hiç vazgeçmedin. Seni her sene iyi ağırlayamadığımızın, memnun ve razı yolcu edemediğimizin farkındayım. Birçok zaman iftar ve sahurdan ibaret sandığımız teravihleri birçoğumuzun görmezden geldiği muhakkak. Hatta senin son on günündeki itikaf ibadetini yapmaya çalışan bahtiyarların sayıları ne kadar az değil mi maalesef. Müslümanlar olarak seni karşılarken yaşadığımız coşkulu havayı ilk günlerden sonra devam ettiremeyişimize daima üzülmüşümdür. Evet hele son iki senedir gelişin Ağustos sıcaklarına rastlayınca nasıl da teşrifini görmezden gelenlerin sayısı mantar gibi çoğalıyor, ellerinde biberon taşır gibi su şişelerini ağızlarına götürmekten haya etmeyen zümrenin arasına mazeretli olduğu için oruçtan muaf kafası kapalı hatunlar da katılınca nasıl bir hüzün içimi kaplıyor tarif etmem imkansız.

Lütfen senin gelişine hürmetsizlik eden kendini bilmezlere bakıp bize küsme. "Burası nasıl bir müslüman memleketi? Siz ne müslümanısınız? Kandil mi? Bayram mı? Yoksa hiçbirisine hürmeti olmayan zavallı zümreden misiniz? Gidişimin ardından gelecek olan Bayram'a da böyle mi yapacak onu da ezecek ve üzecek misiniz?"diyerek kederimize keder katma! İçimizde sana hürmette kusur etmeyen ev sahiplerin adına senden rica ediyorum. Ne olur o kendini bilmez edepsizlere hidayet için ettiğimiz dualarda senin hürmetine diye yakarışlarımızda şefaatini bizden esirgeme.

Muhterem Ramazan. Sen hürmete en fazla layık misafirimiz. Seni hakkıyla ağırlayamasak da, seni bağrımıza basıp anne gibi kucaklayamasak da lütfen halimize ve içimizdeki cahillere bakıp bizi yargılama. Senin gelişine hürmetsizlik eden zümreyi her ne kadar görmemeye çalışsam da gözüme her iliştiğinde incinişini gönlümün en derinlerinde hissedip oradan sanki başlarına taş yağacakmış gibi hızla uzaklaşmaktayım. Bazı sokaklara, bazı mekanlara, bazı kişilere misafir olduğunu hissettirmiyor musun? Yoksa o kişilere, o yerlere hiç mi uğramıyorsun? Görünce "Ramazan'ın girmediği yerler" diyerek üzülüyorum. Ama sen mi girmiyorsun? Onlar mı buyur etmiyorlar? Allah bilir. Her şekilde kutlu misafirimizin kıymetini bilmeyenlere içimden kızdığım kadar üzülmeliyim de galiba.. Çünkü senin gibi iftarıyla, sahuruyla, mukabelesiyle, teravihiyle gün boyu dolu dolu bir aylık program getiren misafire dönüp sanki teravih, hatim, teheccüd yokmuş gibi Ramazan eğlenceleri, Ramazan konserleri düzenleyip oruç tutmasalar bile bu tür programlardan kusur kalmayan kocaman bir güruh başka nasıl kabul edilebilir?

Yarana tuz mu basmış oldum? Yoksa derdine mi ortak oldum? Bilemiyorum. Ama hissettiklerimi aktarmasam sanki sana ihanet etmiş gibi olacağımı hissettim.  Ama şu gerçek ki. Senin gelişinle çarpmaya başlayan kalplerimiz aynı heyecanı son gününe kadar taşımak için Rabbimize duacıdır. Şunu bilmeni isterim ki, birileri (Allah sayılarını azaltsın.) Seni hoş karşılamak şöyle dursun, kovarcasına edepsizlik yapsalar da seni seven, gelişinin kıymetini bilmeye gayret eden, sana hürmette kusur etmemeye çalışan kimseler daima yeryüzünde olacaktır bi iznilah.

Ne olur bize küsme olur mu Ey ramazan! Lütfen tüm eksikliklerimize rağmen hakkını helal et. Ve bize hesap gününde şefaatçi ol.

Zαнidє Bαşαк

 

8
0
0
Yorum Yaz