Ebeveyn Sendromu

2011-08-26 08:00:00

http://oi56.tinypic.com/4ncpt.jpg

Çocuklu arkadaşlarınız varsa size sık sık yukarıdaki fotoğraftaki ebeveynlerden birisi gibi hayretle baktıklarını gördüğünüz için bahsedeceğim hususlarda bana hak vereceksinizdir. Ama hâlihazırda evli ve çocuklu üstelik de evebeyn sendorumu yaşıyorsanız aşağıda bahsedeceklerim epeyce canınızı sıkabilir. Benden söylemesi..

Çocuk sahiplerini anlamak neredeyse imkânsız. Çünkü varsa yoksa dünyaları hep evlatları oluyor. Konuştukları zaman çocuklarından söz açıyorlar. Kibarca ve hissettirmeden mevzuyu değiştirmeye kalkarsanız, lafı bir yerinden döndürüp dolaştırıp yine evlatlarına getirmeyi ustaca başarabiliyorlar.. Sohbet ederken kendilerini o derece kaptıran ebeveynler mevcut ki, onların gözünde her yaptığı hoş gözüken çocuklarını karşılarındakilerin mütemadiyen dinlemekten sıkılabileceklerini akıllarından bile geçirmiyorlar… Aslında bu durum iş tutkunları ve kendince başarıları ile iftihar edenler için de söz konusu ama, bu konuda hiçbirisi anne baba olanlarla boy ölçüşemezler zannediyorum.

Tecrübeyle sabit evcil hayvanı olmayan yahut gerçek anlamda hayvan sever sayılmayan birisine devamlı olarak hayvanlarla yaşadığınız çok enteresan hatıralarınızdan anlatsanız bile sizi birkaç dakikadan fazla dinleyemezler. Bunu bilen hayvan severlerin hiçbir ortamda fazladan sohbet açtıklarına ve muhataplarını zor duruma soktuklarına şahit olmadım. Ancak hayvanlarını çocukları kadar seven başka kimseler bulduklarında yahut karşılarında meraklı birilerini gördüklerinde uzun sohbetlere girişiyorlar.

Ama ebeveynler öyle mi? Çocukların gece kendilerini uyutmamaları, gündüz rahat bırakmamaları, peşlerinden ağlamaları veya ağlamamaları, altlarına kaçırmaları veya tuvalet alışkanlığı kazanmaları, bilumum vücut ifrazatları ile ilgili mide bulandırıcı ve iştah kaçırıcı maceraları, beslenme sorunları, çocukların seyrettiği çizgi filmler ve çizgi kahramanlar... Bütün bunlar ve daha fazlası onlar için çok önemli olması nedeniyle herkesçe de bilinmesi elzem gibi düşünüyorlar. Bu nasıl bir psikolojiyse yakın çevrenizde çocuk olmaması nedeniyle çizgi filmleri bilmemeniz gibi önemli bir mazereti öne sürseniz de bu ebeveyn sendromuna duçar olmuş kimselerce yadırganmaktan bir türlü kurtulamıyorsunuz. Ana teması kusmuk, çiş, kaka, sümük, bebek maması, emzik türünde ipe sapa gelmez pek çoğu mide bulandırıcı mevzulardaki vukufiyetlerini çok mühim bilgiymişçesine hiç usanmadan etrafa malumatfuruşluk yapmaları ise pençesine düştükleri hastalığın en önemli belirtilerinin başında geliyor.

Kısa ve öz söylemek gerekirse ebeveyn olan arkadaşlarınızla hala ortak zevkleriniz üzerine sohbet edebiliyorsanız şanslısınız demektir. Çünkü ebeveynusların anne baba olmanın bir çeşit yan etkisi sonucu geçirdikleri başkalaşımla önceki hallerine elveda demeleri sıradan bir durum olarak kabul edilmektedir.

Bu tür anne babaların psikolojide bir adı var mıdır bilemiyorum ama olsaydı pekala “Ebeveyn Sendromu” denilebilirdi herhalde. Ne diyelim? Allah hepsine tez elden acil şifalar ihsan eylesin. Amin!

Zαнidє Bαşαк

13
0
0
Yorum Yaz